فن کویل

فن کویل یا (FCU (Fan Coil Unit، در واقع نوعی مبدل حرارتی است که در فضاهای مختلفی همچون مکان های اداری، تجاری، مسکونی، رستوران ها و … قابل استفاده می باشد. فن کویل در فصل های سرد از طریق آب گرم که به واسطه پکیج یا دیگ و در فصل های گرم از طریق آب سرد که به واسطه چیلر، تغییر دما پیدا می کند. همچنین هوای محیط توسط الکتروفن به داخل یونیت فن کشیده شده و بعد از فیلتر شدن و عبور از کویل باعث به وجود آمدن هوای مطبوع می شود.

یکی از ویژگی های قابل توجه فن کویل، نیاز به فضای کم برای سیستم لوله کشی آن است. می توان فن کویل را با سیستم حرارت مرکزی و چیلر نیز کنترل نمود. در جهت کاهش هزینه انرژی مصرفی امکان کنترل قسمت های مختلف به طور مجزا و مستقل نیز وجود دارد. سیم کشی و لوله کشی فن کویل نسبت به تاسیسات کانال های هوا در ساختمان بسیار ساده تر است.

عملکرد ترموستات در فن کویل

وجود ترموستات در فن کویل، این امکان را به کاربر می دهد که دمای مناسب مورد نظر محیط را برای دستگاه تعریف کند. تا زمانی که دمای محیط به دمای تنظیم شده نرسد فن کویل به کار خود ادامه می دهد و پس از آن غیر فعال خواهد شد. به طور کل ترموستات وظیفه اندازه گیری دمای یک فضا را دارد و با توجه به آن دستوراتی در دستگاه اعمال می کند که دما در محدوده دلخواه حفظ شود. ترموستات در تمام دستگاه هایی که همچون فن کویل نیاز به کنترل گرما و سرما دارند تعبیه شده است. ترموستات در فن کویل قرار دارد به صورت کنترل حلقه بسته است و به منظور کاهش خطای دمای اندازه گیری شده و دمای مورد نظر عمل می کند.

به دلیل اینکه فن کویل دمای همان محیط را به گردش درمی آورد حتما باید در محیط بسته قرار گرفته و نصب شود. قیمت فن کویل با توجه به قطعات به کار رفته در آن متغیر است و کیفیت مونتاژ دستگاه عامل بسیار موثری در تعیین ارزش آن می باشد.

انواع فن کویل

فن کویل دارای انواع مختلفی همچون: فن کویل زمینی، فن کویل دیواری، فن کویل کاستی، فن کویل سقفی، و کانالی و… است که در بخش معرفی فن کویل های ایران تهویه به آن خواهیم پرداخت.