سرویس و نگهداری فن کویل

فن کویل مانند هر سیستم مکانیکی دیگری نیاز به سرویس و نگهداری در زمان های مشخص دارد. در ادامه به برخی از نکات برای عیب یابی و سرویس فن کویل خواهیم پرداخت.

اگر جریان هوا کم است و قسمت موتور فن کویل به درستی عمل نمی کند، ممکن است اختلالی در برق رسانی فن کویل به وجود آمده باشد. در این صورت باید نقاط برق کشی شده را کنترل کرد و از عدم خطا در سیستم برق کشی نیز اطمینان حاصل نمود. شل بودن موتور، شل بودن اتصال ها و یا سیم کشی نادرست به موتور ممکن است باعث مشکل در عملکرد فن کویل شده باشد. از دیگر عوامل می توان به اختلال در مدار کنترل کننده و محل قرار گیری آن اشاره کرد.

اگر ترموستات فن کویل بیش از اندازه داغ شده باشد باید از طریق ریست اتوماتیک، دستگاه را به حالت اولیه برگرداند. در صورت عدم وجود گرمایش در فن کویل، ممکن است عواملی همچون بهم خوردن تنظیمات ترموستات، بسته شدن شیر خودکار، غیر فعال شدن دیگ بخار و عدم وجود آب گرم در کویل در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کرده باشد.

وجود فیلتر قابل تعویض و شست و شو می تواند راندمان تهویه هوای محیط را در کیفیت مطلوبی نگه دارد. این امر باعث جلوگیری از گرفتگی مسیر جریان هوا توسط گرد و خاک و ریزگردهای دیگر موجود در هوا می شود. با وجود فیلتر مناسب از موتور فن نیز حفاظت می شود و میزان آلاینده هایی که در هوای تهویه شده جا به جا می شوند کاهش میابد. بررسی انسداد هوا در کویل، لوله ها و کنترل کننده شیرها نیز در سرویس و نگهداری فن کویل حائز اهمیت است.

شست و شوی فن کویل

یکی از مهم ترین نکات در سرویس فن کویل، شست و شوی آن است. فن کویل باید پس از مدتی شسته شود تا از بروز مشکلات احتمالی در آن جلوگیری شود. شست و شوی فن کویل در زمان کم و به راحتی قابل انجام است و نیاز به تخصص و مهارت بالایی برای انجام دادن آن نیست. پس از باز کردن درب فن کویل می توان برای شست و شوی فن کویل اقدام نمود. توجه داشته باشید که این فرآیند نیاز به دقت و تمرکز بالایی دارد چرا که با برخورد آب به قسمت های الکترونیکی فن کویل ممکن است متحمل هزینه زیادی شوید.

وسایل مورد نیاز برای شست و شوی فن کویل

ابزار برای باز و بسته کردن درب فن کویل، دستمال مرطوب، ظرف برای تخلیه آب نشتی از فن کویل.

اسیدشویی فن کویل

یکی از اقدامات دیگر در سرویس و نگهداری فن کویل، اسید شویی دستگاه است. این عمل باعث افزایش راندمان و انتقال حرارت در مبدل های حرارتی و بهبود عملکرد فن کویل می شود. اسید شویی در روند تراکم آب فن کویل تاثیرگذار است. رسوب در کندانسور دستگاه باعث افزایش فشار و در نهایت اختلال در عملکرد فن کویل به واسطه کنترل کننده ها می شود.

افزایش فشار فن کویل موجب کاهش ظرفیت فن کویل می شود. برای اسید شویی فن کویل از اسید سولفامیک یا اسید هیدروکلریک با غلظت های متفاوت استفاده می شود. این ماده قابلیت خورندگی فلز های رنگی مثل مس را دارد لذا میزان اسید استفاده شده در این فرآیند بسیار حائز اهمیت است.

در زمان اسیدشویی شیرهای ورود و خروج کندانسور حتما باید بسته باشند. با استفاده از گپ کور کن می توان از مسدود بودن شیرها جهت جلوگیری از آسیب به لوله های مدار برج در زمان اسید شویی اطمینان حاصل کرد.

اسیدشویی فن کویل بر خلاف شست و شوی معمولی دستگاه نیاز به تجربه و تخصص داشته و توصیه اکید بر آن است که از انجام دادن شخصی آن خودداری کرده و این فرآیند را به متخصصان سرویس فن کویل بسپارید.

 

هواگیری فن کویل

برای عملکرد بهینه فن کویل لازم است که آب به صورت کامل در کویل حرارتی جریان داشته باشد. با وارد شدن هوا به لوله های کویل، جریان سیال دستگاه مختل شده و در نتیجه راندمان و توان سرمایشی و گرمایشی فن کویل کاهش می یابد. عدم رسیدگی به این موضوع موجب پوسیدگی سطح فلزی و رسوب زدگی فن کویل می شود و در بلند مدت عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار داده و به از کار افتادن فن کویل می انجامد.

هواگیری فن کویل به وسیله شیر مخصوص تعبیه شده در دستگاه انجام می شود. محل قرار گیری پیچ هواگیری با توجه نوع و مدل دستگاه متغیر است. محل پیچ هواگیری در دفترچه راهنمای دستگاه قابل مشاهده است. با باز کردن پیچ، جریان آب از لوله های کویل تخلیه می شود. با لمس لوله کویل می توان از جریان آب اطمینان حاصل کرد. بعد از باز کردن شیر هواگیری فن کویل باید مقداری صبر کنید تا جریان آب خروجی پایدار شود. سپس شیر هواگیری فن کویل را با دقت ببندید و برای جلوگیری از ریزش قطرات آب از یک سطل استفاده کنید.

ممکن است بعد از هواگیری، همچنان عملکرد فن کویل بهبود پیدا نکند و جریان آب به پایداری نرسد. در این حالت ممکن است لوله های فن کویل دچار رسوب گرفتگی شده باشد. برای رفع رسوب لوله ها، رسوب شویی در دستور کار قرار می گیرد. همانطور که در بخش اسید شویی فن کویل به این نکته اشاره شد، با متخصصین سرویس فن کویل تماس گرفته و درخواست خود را جهت اسید شویی بعد از بررسی فن کویل را ثبت نمایید. به دلیل حساسیت بسیار بالای اسید شویی توصیه می شود که شخصا از انجام آن خودداری نمایید.