• تعمیر کولر

    بهترین تعمیرکار کولر

تعمیر کولر

تعمیر کولر ، یکی از اموری است که سالیانه با گرم تر شدن هوا ، در منازل مسکونی و شرکت ها بدان نیاز است .
در سال هایی نه چندان دور ، معماری بناهای مسکونی در ایران به گونه ای بود که هوایِ خنک را تا مدتِ زیادی درونِ محیط نگاه میداشت .به عنوان مثال بادگیرهای یزد و یا معماری منازل با استفاده از کاهگل مرسوم بوده است.
اما امروزه با صنعتی شدن ساخت و ساز ها و تغییر نحوه معماری ، برای خنک سازی منازل و سازمان ها ، ملزم به استفاده از انواع کولر گازی و یا آبی هستیم.اما در زمانی که نیاز به تمیرات داریم اولین سوالی که به ذهن ما میآید این است که از کجا میتوانم به تعمیر کار کولر دسترسی پیدا کنم؟کدام تعمیر کار ، سرویس دهی مناسب تری دارد؟اگر کولر ما به تازگی خریداری شده با کجا باید تماس بگیرم ؟و یا حتی در زمستان ها که نیازی به کولر نداریم ، چگونه میتوان نسبت به جمع آوری این سیستم سرمایشی اقدام نمود؟
دسترسی به فردی متخصص در زمینه تعمیر کولر از انواع آبی و یا گازی ممکن است برای افرادی که اطلاعی از این رشته ندارند ، کار سختی باشد و یا با افرادی تماس حاصل نمایند که در این امر متخصص نبوده و پس از مدتی مشتری را با خسارت های احتمالی مواجه نمایند.اما اگر شما نیز ، نیاز به یک تعمیر کار کولر دارید ، میتوانید با تماس با کارشناسان ایران تهویه ، تماس برقرار نموده تا در کوتاه ترین زمان ، نسبت به ارسال کارشناس و تعمیر کار به محل مورد نظرتان اقدام نماییم.

ویکی پدیا در مورد کولر آبی یا Evaporative cooler میگوید

An earlier form of evaporative cooling, the windcatcher, was first used in ancient Egypt and Persia thousands of years ago in the form of wind shafts on the roof. They caught the wind, passed it over subterranean water in a qanat and discharged the cooled air into the building. Modern Iranians have widely adopted powered evaporative coolers (coolere âbi).[1]

A traditional air cooler in Mirzapur, Uttar Pradesh, India

The evaporative cooler was the subject of numerous US patents in the 20th century; many of these, starting in 1906,[2] suggested or assumed the use of excelsior (wood wool) pads as the elements to bring a large volume of water in contact with moving air to allow evaporation to occur. A typical design, as shown in a 1945 patent, includes a water reservoir (usually with level controlled by a float valve), a pump to circulate water over the excelsior pads and a centrifugal fan to draw air through the pads and into the house.[3] This design and this material remain dominant in evaporative coolers in the American Southwest, where they are also used to increase humidity.[4] In the United States, the use of the term swamp cooler may be due to the odor of algae produced by early units.[5]

Externally mounted evaporative cooling devices (car coolers) were used in some automobiles to cool interior air—often as aftermarket accessories[6]—until modern vapor-compression air conditioning became widely available.

Passive evaporative cooling techniques in buildings have been a feature of desert architecture for centuries, but Western acceptance, study, innovation, and commercial application is all relatively recent. In 1974, William H. Goettl noticed how evaporative cooling technology works in arid climates, speculated that a combination unit could be more effective, and invented the “High Efficiency Astro Air Piggyback System”, a combination refrigeration and evaporative cooling air conditioner. In 1986, University of Arizona researchers W. Cunningham and T. Thompson built a passive evaporative cooling tower, and performance data from this experimental facility in Tucson, Arizona became the foundation of evaporative cooling tower design guidelines developed by Baruch Givoni.[7]

چه زمانی نیاز به تعمیر کولر داریم

دقت نمایید که اگر با تعمیرات و برق آشنا باشید ، میتوانید خودتان نیز کولر را سرویس نمایید اما برای نصب و یا تعمیر کولر نیاز به افراد متخصصی دارید تا شما را از متحمل شدن خسارات احتمالی مصون دارند..زیرا ممکن است موردی به نظر تعمیرکار کولر بیاید که از دید شما مخفی مانده .زیرا فردی که در روز چندین کولر تعمیر میکند از فردی که در سال فقط یک کولر را سرویس میکند تفاوت دارد.اما به هر حال تصمیم گیرنده نهایی شما هستید که انتخاب میکند خودتان یا یک فرد متخصص این امر را انجام دهد!میتوانید روز تعطیل خود را بر روی پشت بام و در زیر افتاب بگذرانید و یا این کار را بر عهده فرد دیگری بگذارید و از تعطیلات خود لذت ببرید!!!

و اما تعمیر کولر شامل چه مواردی میگردد؟
خدماتی که برای نصب و راه اندازی کولر مورد نیاز است شامل موراد زیر میگردد:
نصب کولر : در صورتیکه کولر خود را به تازگی تهیه نموده اید و قصد نصب آن را دارید حتما و حتما با فردی متخصص تماس حاصل نمایید .زیرا در غیر اینصورت کولر شما از گارانتی خارج خواهد شد .در برخی از موارد ، پس از خرید کولر ، نصاب از سمت شرکتِ فرشونده به محل اعزام خواهد شد اما در مورد کولرهای آبی این امر معمولا اتفاق نمیافتد و نیاز به برقراری تماس با تعمیرکاری متخصص است .
سرویس کولر : سرویس کولر به معنی راه اندازی مجدد کولر است . به منظور راه اندازی مجدد کولر آبی، لازم است تا پوشال ها ، پمپ آب ، تسمه و دیگر بخش های کولر مورد بازبینی قرار گیرند و در صورت نیاز تعمیر و یا تعویض شوند.
این امر در مورد کولرهای گازی شامل مورادی چون تعمیر برد کولر ، تعمیر یا تعویض کمپرسور کولر ، تعمیر موتور فن کولر و … میشود.در تعمیر کولر گازی تخصص فرد تعمیرکار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ، زیرا در صورت اینکه فردی غیر متخصص نسبت به این امر افدام نماید ، علاوه بر احمال هزینه های بیشتر ، از کیفیت کولر گازی و یا اسپیلت شما کاسته خواهد شد.بنابراین دقت نمایید که این انجام امر را به چه کسی واگذار مینمایید .
تعمیر کولر : در برخی مواقع کولر به خوبی کار نمیکند که با تعمیر قطعه معیوب ، ایراد رفع شده و دستگاه عملکرد مطلوبی را از خود نشان خواهد داد.
تعویض قطعات کولر : در برخی مواقع با تعمیر قطعات مشکل حل نخواهد شد و نیاز است تا قطعه معیوب با قطعه جدیدی تعویض گردد.در مورد تعویض قطعات در کولر گازی میتوان به قطعات قابل تعویضی چون پوشال ، بزرنت ، کف کولر ، پولی کولر ، یاتاقان ، پروانه ، بلبرینگ ، تسمه و دریچه کولر اشاره نمود.در مورد کولرهای گازی نیز قطعاتی چون کمپرسور ، موتور فن و … اشاره نمود.
سیم کشی و برق کشی : با توجه به اینکه کولر ها با نیروی برق کار میکنند ، در نتیجه امور برق کشی و سیم کشی کولر ها از اهمیت بالایی برخوردار است .
مشکلات نشتی آب از کولر های آبی : گاهی اوقات ممکن است از جانب لوله کشی این نشتی بوجود بیاید و گاهی نیز از جانب خود کولر که عیب یابی و رفع آن بر عهده شخصی است که تعمیر کولر را انجام میدهد.
سرویس جمع آوری کولر آبی در زمستان : در مورد کولرهای گازی عمل خاصی نیاز نیست اما در مورد کولرهای آبی لازم است تا اقداماتی چون تخلیه آب کولر ، باز نمودن شلنگ کولر ، روکش کشیدن بر روی کولر صورت پذیرد..

نکاتی در مورد سیم کشی کولر

همانطور که قبل تر نیز عنوان نمودیم ، سیم کشی کولر آبی یکی از مهمترین مواردی است که در روند تعمیر کولر بدان توجه میشود .بنابراین سعی نمودیم تا در این مورد برایتان شرح مختصری را عنوان نماییم تا در صورتی که خودتان دست به آچار هستید ! بتوانید به نحو احسنت عمل تعمیر کولر را به پایان برسانید .
کلید کولر آبی ،یک کلید سه پل است که شامل کلید پمپ آب ، کلید موتور کولر و کلید دور تند و کند میباشد
کلید موتور برای روشن و خاموش نمودن کولر و کلید پمپ به منظور ایجاد جریان آب بر روی پوشال ها مورد استفاده قرار میگیرند.کلید دور تند و کند نیز همانگونه که از نام آن ها پیداست به منظور از کولر در حالت تند و یا کند مورد استفاده قرار میگیرد.
کابل های برق در کولر شامل 4 رشته سیم مفتولی هستند که هر کدام از این سیم ها به یک سوکت در پشت کولر متصل میشوند.در مورد نحوه سیم کشی کولر آبی این نکته را مد نظر داشته باشید که سیم نول کولر و نول اصلی مربوط به برق منزل را بدون نیاز به اتصال به پشت کولر ، میتوان به یکدیگر متصل نمود( نیازی به اتصال سیم های نول به کلید نمیباشد).
و باز هم تاکیدمان بر این است که در صورتیکه سررشته ای از برق ندارید ، عمل سیم کشی کولر را به فردی متخصص بسپارید زیرا علاوه بر خطرات جانی جبران ناپذیر ، خسارات جبران پذیر مالی را نیز به دنبال خواهد داشت.

عمده مشکلات کولر و راه حل های رفع آن

در بسیاری از موارد با استفاده از دانش فنی میتوان نسبت به رفع ایراد اقدام نمود که سعی نمودیم تا رایج ترین ایرادات رو راه حل آن ها در راه اندازی کولر را برایتان بازگو نماییم.
•با زدن کلید کولر پمپ کار نمیکند و کولر روشن نمیشود : فیوز برق را بررسی نمایید .برای اطمینان بیشتر این کار را با فازمتر انجام دهید .ممکن است فیوز خراب شده باشد که نیاز به تعویض فیوز دارید .
ممکن است سیم فاز یا نول قطع باشد و فیوز سالم باشد .در این صورت مشکل از نرسیدن برق به ترمینال کولر است که مشکل از سیم کشی کولر است و لازم است تا توسط فرد متخصص بررسی گردد.
•کولر باد داغ میزند : این امر در زمانی رخ میدهد که کولر کم آب شده است .مشکل را از تشتک کولر بررسی نمایید .ممکن است آب وارد تشتک نمیشود که این موضوع ناشی از گرفتگی شناور است .همچنین ممکن است والو خراب شده باشد که آب به طبقات بالایی کولر نمیرسد.به منظور رسوب زدایی از شناور ، آن را داخل آب و سرکه قرار دهید و سپس دوباره در محل خود نصب نمایید.در صورتی که آب به لوله ها نمیرسد میتوانید با نصب پمپ آب این مشکل را رفع نمایید .ممکن است آب در تشتک ها باشد اما شلنگ های رابط سوراخ شده باشند و یا پخش کن های پمپ دچار ایراد و گرفتگی شده باشند.علاوه بر این ممکن است پمپ شما نیم سوز  شده باشد که با اتصال دو سر سیمی که برق بدان متصل است میتوانید عملکرد پمپ را مورد ارزیابی قرار دهید .روغن کاری پمپ را از یاد نبرید زیرا در صورتیکه پمپ خشک کار کند مشکلاتی را در پی خواهد داشت.
•موتور و پمپ عملکرد مطلوبی دارند و کولر آب دارد اما بادِ خنکی نمیزند : ممکن است تسمه  پروانه شل بوده و یا حتی سفت بسته شده باشد .میزان سفت بودنِ تسمه را با فشار دادن آن توسط دست مورد ارزیابی قرار دهید .بهترین حالت برای میزان سفتی تسمه این است که آن را با انگشت فشار دهید در نزدیکی پولی تسمه باید به اندازه یک بند انگشت به هم نزدیک شود.و یا در زمانی که کولر خاموش شود ، پروانه حداقل 5 یا 6 دور کامل بچرخد و بعدا توقف کند.

تعمیر کولر

میزان سفتی تسمه

•موتور نیم سوز شده است : برای اطمینان از نیم سوز شدن موتور کولر جریان موتور را با استفاده از آمپرمتر اندازه گیری نمایی و با جریان روی موتور مطابقت دهید .در حالتی که موتور نیم سوز شود ، جریانی که توسط آمپرمتر نشان داده میشود ، چندین برابر جریان روی بدنه موتور است و موتور خیلی زود داغ میکند.این مشکل تنها با تعویض سیم پیچی موتور قابل جبران است .
•کولر صدای زیادی دارد : علت های مختلفی میتواند موجب سر و صدای زیاد کولر شود که از آن جمله میتوان به این موارد اشاره نمود : گشاد کردن یاتاقان ها / خراب یا شل بودن پولی ها / خراب بودن تسمه / تراز نبودن کولر / خراب بودن موتور فن
•موتور فن در حالت روشن ، خاموش روشن میشود : این موضوع نشان دهنده over load در راه سیم مشترک موتور است .در برخی از موتور کولرها از فیوز شیشه ای که جریان نامی خوانده میشود استفاده میکنند که نقش محافظ در برابر نوسانات برق را بر عهده دارد که در صورت نوسانات برق ، فیوز موتور برق را قطع میکند.عواملی مانند باقی ماندن سیم پیچ استارت در مدار ، سفتی تسمه تایم ، گریپاژ کردن یاتاقان ها ، نیم سوز شدن سیم پیچ ها ، در امتداد هم نبودن پولی ها و … این مشکل را منجر میشوند.
•نشت آب از کولر : که در پی سه عامل میتواند رخ دهد : 1- شناور در کولر گیر کرده .2- شناور تنظیم نیست . 3- شلنگ پشت کولر که به شناور متصل است ، آب بندی نشده است .
•وجود برق در بدنه دستگاه : این موضوع یکی از مشکلات بسیار خطرناکی است که ممکن است برای کولر آبی شما رخ بدهد و در صورت عدم آگاهی شما در صورت تماس فرد با بدنه کولر منجر به حادثه ناگواری گردد .این موضوع میتواند ناشی از سیم های رابط با بدنه یا عدم اتصال سیم ارت باشد .در هر صورت این موضوع را با تعمیرکار کولر خود در میان بگذارید و خودسرانه عمل نکنید

تعمیر کولر

اقدامات مراقبتی از کولر

نکاتی مهم در جهت نگهدای صحیح و تعمیر کولر

از آنجایی که در مجتمع های مسکونی بزرگ ، تعداد کولرهایی که در روی پشت بام نصب شده اند زیاد هستند و عمدتا شبیه به هم هستند ، از یک نفر بخواهید تا کولر را روشن نماید تا کولر مورد نظر خودتان را تشخیص دهید .
توجه داشته باشید نصاب ، پایه های کولر را بشکل مستقیم بر روی ایزوگام و یا آسفلت پشت بام قرار ندهد زیرا موجب آسیب دیدن پشت بام خواهد شد .پایه ها بر روی زیر پایه ای مسطح قرار میگیرند که وزن را بر روی سطح پخش میکند.
به منظور افزایش باد دهی کولر ، ابتدا پمپ کولر را روشن نموده و پس از گذشت زمانی حدود 15 دقیقه که پوشال ها بشکل کامل خیس خوردند ، موتور آن را بزنید.
در ساعات اوج مصرف از روشن نگاه داشتن کولر خودداری نمایید و کولر را بیش از 6 – 7 ساعت بصورت مداوم روشن نگاه نداردی .زیرا موجب میشود علاوه بر متحمل شدن هزینه برق اضافی ، از عمر کولر شما نیز کاسته شود.

تعویض یا تعمیر کولر

ممکن است قطعه ای از کولر شما دچار عیب شود و عملکرد صحیحی نداشته باشد .این موضوع را میتوانید با تعمیرکار خود مطرح نموده و میزان هزینه تعمیر آن قطعه را از وی سوال نمایید .در صورتیکه میزان هزینه تعمیر قطعه با هزینه تعویض قطعه ، تفاوت اندکی داشت ، بهتر است نسبت به تعویض قطعه اقدام نمایید تا در آینده ریسک هزینه تعمیر و یا تعویض قطعه را نداشته باشید.

هزینه تعمیر کولر

هزینه تعمیر کولر رابطه مستقیم با مشکل بوجود آمده در کولر دارد .به عنوان مثال ممکن است هزینه تعمیر مربوط به موتور کولر شما باشد که این موضوع بستگی به برند موتور کولر انتخابی توسط شما باشد .به عنوان مثال موتور کولر موتوژن ، با توجه به کیفیت و کارایی بالایی که نسبت به سایر برند ها دارد ، قیمت بالاتری دارد.تعمیرکار تنها اجرت نصب را از شما دریافت خواهد نمود و هزینه خرید قطعه بر عهده مشتری است .اما هزینه هایی مانند سرویس کولر ، هزینه ای است ثابت که میتوانید این میزان قیمت را توسط استعلام قیمت از کارشناسان ایران تهویه اخذ نمایید .پیش از اقدام به تعمیر کولر ، هزینه ها برایتان شرح داده خواهد شد و در صورت اقدام به تعمیر کولر ، پس از پایان کار فاکتور قطعات تعویضی و خدمات ارائه شده به شما تقدیم خواهد شد .

گرفتن خدمات تعمیر کولر از ایران تهویه چه مزیت هایی دارد

دسترسی به کارشناسان تعمیر کولر در کمترین زمان ممکن : با ارتباط با ایران تهویه میتوانید به برترین تعمیرکاران در حوزه تعمیرات انواع کولر گازی و آبی دسترسی پیدا نموده و از خدمات این افراد در کوتاهترین زمان ممکن بهره مند گردید.
بهره مندی از خبره ترین افراد : تیم ایران تهویه متشکل از خبره ترین افراد در حوزه تعمیرات انواع سیستم های گرمایش و سرمایشی است که آماده عقد قرار داد با پیمانکاران محترم میباشد .شما پس از تماس با کارشناسان ما میتوانید در کوتاهترین زمان ممکن ريال برترین و با کیفیت ترین خدمات را از ما دریافت نمایید .
افزایش راندمان کاری کولر و جلوگیری از اتلاف انرژی : با اعمال سرویس های دوره کولر و یا تعمیر کولر پس از مشاهده کوچکترین ایرادی در عملکرد آن میتوانید عمر مفید کولر خود را بالا ببرید .دقت داشته باشید که کولر سالم ، برق و آب کمتری نسبت به کولر معیوب مصرف میکند.این به معنی کاهش هزینه های نهایی در صورت استفاده از یک کولر سالم است .
برخورداری از پشتیبانی تیم فنی : تیم پشتیبانی ایران تهویه ، حتی پس از تعمیرات و رفع ایرادات کولر ، در صورت نیاز با شما در تماس بوده و به منظور عملکرد بهتر ، میتواند از پشتیبانی تیم فنی ما بهره مند گردید .

دیگر خدمات ایران تهویه


قطعات کولر


محصولی منطبق با انتخاب شما یافت نشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس بگیرید